Blog

HISTORIE SAUNY, PŮVOD SAUNY, FINOVÉ A TRADICE SAUNOVÁNÍ, ÚČINKY SAUN

in Nezařazené 1.2.2019

Asi není přesně znám původ sauny. Pravděpodobně si Finové tuto tradici přinesli od kočovných kmenů ze střední Asie. Dokonce dodnes tam kočovné kmeny používají parní lázeň ve stanu.
První zmínky o sauně jsou doloženy v období 11. a 12. století. Parní lázně jsou zmiňovány během celého středověku, oblíbené v Evropě. Nicméně nejoblíbenější byly tyto sauny v severní Evropě (Klaus Magnus).
Finové a tradice saunová
Finská sauna se v těchto dobách od dnešní sauny značně odlišovala. Byla to kouřová sauna.
Uvnitř byla celá od sazí, protože topením se kouř valil z kamen do místnosti. Jakmile byla zahřátá, resp. Kameny v kamnech, přestávalo se topit. Sauna se od kouře vymyla, a pak teprve mohlo začít saunování. Dnes už se s tímhle typem sauny můžeme setkat jen vzácně.

od
Sauny již od středověku hrály důležitou roli v životě každého Fina. Veřejnou saunu nemělo jen každé město, ale i každá finská vesnice. Nešlo jen o saunování, sauny byly a jsou u nich i místem k setkávání a hovorům s přáteli.
Po první světové válce se o saunu a saunování začal zajímat celý svět. A to hlavně díky olympiádám, kde finští sportovci vítězili. Brzy se sauna a saunování stalo mezinárodním pojmem, ale i trendem.
Ve Finsku se velmi brzy stala sauna běžným zařízením, zabudovaným do bytu hned vedle koupelny. Sauny jsou taky součástí každé finské chaty, zvláště v přírodě u jezer, takže je asi víc saun ve Finsku nežli obyvatel.
Účinky sauny
Sauna uklidní, utiší stres a hněv, v člověku se rozhostí pohoda. Tak o sauně zpravidla hovoří Finové…
Dále lze konstatovat, že pravidelné saunování v sauně má spoustu pozitivních účinků na zdraví člověka. Použití sauny odstraňuje fyzickou, ale i psychickou únavu, vede k otužování. Dalším pozitivem pobytu v sauně je i to, že posiluje obranyschopnost organismu. Zlepšuje průchodnost dýchacích cest, stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek.
V sauně dochází ke zvýšenému pocení, takže dochází k očistě organismu, vylučujeme s potem i značné množství močoviny, mastných kyselin, i kyseliny mléčné, toxiny. Sauna rovněž napomáhá, spolu s pohybem ke zhubnutí.
Sauna rovněž napomáhá ke zmírnění bolesti kloubů (artróza, revmatismus) a namožených svalů. Sauny rovněž pomáhají lidem, kteří trpí nespavostí.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *